Mydlové orechy

Pokiaľ o mydlových orechoch počujete prvýkrát, asi len ťažko uveríte, že s nimi sa dá prať a čistiť tak dobre ako s bežnými pracími a čistiacími prostriedkami. Verte, že sa dá. Samozrejme sú tu rozdiely, chce to ale odložiť vžité predsudky, že jedným práškom vyperiete všetko do žiariacej čistoty.

"Výrobcom" mydlových orechov je sama príroda, ktorá človeka chráni. Jedná sa totiž o absolutne bezchemickú metódu prania a čistenia.

V pracích práškoch sú obsiahnuté substancie pre zmäkčovanie vody. Kto má v domácnosti veľmi tvrdú vodu, mal by popri orechoch používať i ekologicky šetriaci zmäkčovač vody. Tiež optické rozjasňovače, ktoré spôsobujú iný lom svetla (a tým sa zdá prádlo belšie), neboli prírodou mydlovému orechu pridelené. Ale i tu sa dá vypomôcť napr. biosoľou na škvrny. Čo sa týka farebného oblečenia - pranie s orechami má veľkú výhodu - mydlový orech šetrí farby. V priemyselne vyrobených prostriedkoch sa k ochrane farieb používa látka zvaná polyvinylpyrolidon. Nie je v prírode odbúrateľná a jeho použitie je taktiež problematické. Pri praní s orechami odpadá tiež použitie aviváže, prádlo má po vypraní neutrálnu vôňu, ktorú si môžete spestriť pridaním éterických olejov.

Mydlové orechy BioSantos si môžete zakúpiť v našom internetovom obchodíku.

Radi Vám zašleme veľkoobchodný cenník, napíšte nám na ekopranie@gmx.net