Zdravie a ekológia

 

Naše zdravie

Prípravky, ktorými umývame riad, perieme odevy, čistíme domácnosti a  umývame aj naše telo a vlasy - sú väčšinu dňa v kontakte s pokožkou. Keď perieme v bežných pracích prostriedkoch, ktoré obsahujú fosfáty alebo zeolity, plnidlá, rozjasňovače a pod., je po prádlo po vysušení vďaka zvyškom prášku tvrdé, takže je treba pridať do pláchacieho kúpeľa ďalšiu chemikáliu - aviváž. Tá ale vlákna len obalí a zjemní. A my tak máme na sebe odev plný chémie, ktorý len naoko žiari čistotou (jedná sa o zmenu lomu svetla, nie o vyšší stupeň belosti). V okamiku, keď sa zapotíme, vyplavia sa tieto škodlivé látky na pokožku a často spôsobujú rôzne kožné onemocnenia. Už ste sa niekedy zamysleli nad príčinami toľkých kožných ochorení, napr. aj u úplne malých detí?

Podobne je to s umývaním riadu, či už ručne alebo v umývačke. Agresívne chemické látky obsiahnuté v prípravkoch na riad sa nedajú odstrániť jedným opláchnutím (ani dvoma). Zbytky chémie prilnú na riad a my ich spolu s ďalším jedlom zjeme. Tak sa dostávajú priamo do tela, kde sa hromadia a môžu časom napáchať veľké škody.

A podobne je to s umývaním sanitárneho zariadenia, podláh, leštením nábytku...Naše životné prostredie

Mnohým z nás záleží na kvalite životného prostredia. Jednáme podľa toho, ako vysoko stojí príroda na rebríčku našich hodnôt. Spotrebná spoločnosť, v ktorej žijeme, nie je prírode príliš priateľsky naklonená. Predsa však - alebo práve preto, existujú ľudia, ktorí si chcú kupovať výrobky čo najmenej poškodzujúce životné prostredie. A pre nich sme tu práve my, dodávatelia ekologicky šetriacich výrobkov.

Vysoká spotreba energie a surovín, pri stále rastúcej populácii, ohrozuje samotnú existenciu našej civilizácie. Zásadný problém je, že riziko je dlhodobé, pomaly sa zvyšujúce a pre človeka prakticky neviditeľné. Preto je na každom z nás, akou mierou prispeje k ochrane zdravia našej planéty. Skôr či neskôr budeme mať z ekologického správania zisk. Vždy, keď sa hovorí o úsporách alebo využití obnoviteľných zdrojov či recyklácii odpadov, malo by se taktiež uviesť, aký zisk to prinesie. Nemusí ísť vždy priamo o peniaze, často je väčším ziskom komfort, úspora času a podobne - na peniaze ťažko prevoditeľné - hodnoty.